info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Türkiye’de Metal Sektörü Nasıldır?

Türkiye’de Metal Sektörü

Yüzyıllardır dayanıklılık ve kaliteyi artırmak için kullanılan metal, Türkiye’de ticarette büyük pasta dilimleri olan sektörlerden biri olarak bilinmektedir.Metal sektörünün doğuşu, en başta ağır sanayide başlamıştır. Birçok sanayide kullanılan metal, günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bunun nedeni ise başta belirttiğimiz üzere dayanıklılıktır.

Son yıllarda Türkiye’de geliştirilen teknoloji ile birlikte, kullanılan metalin de kalitesi artmıştır. 2010 verilerine bakılarak Almanya, İtalya ve Fransa’dan sonra Avrupa’da Türkiye olarak 4.sırada yer almaktayız. Buda metal sektöründe nasıl özverili çalıştığımızın başlıca göstergesidir.

2011 yılında, metal-döküm ve diğer metalle alakalı bölümlerde faaliyet gösteren binden fazla şirket, 1.500.000 tona yakın üretim yaparak, bu üretimlerden 2.60 Milyar € kar etmiştir.

metal-sektoru-min-1024x545 Türkiye'de Metal Sektörü Nasıldır?
Türkiye’de Metal sektörü

Sektörün en önde gelen müşteri potansiyeli ana üretim sanayileri olarak bilinmektedir. Çünkü alınan metal, farklı biçimlerde şekillendirilerek kullanılabilmektedir. Buda metal sektöründe en küçük yapıtlarda dahi önemini artırmaktadır.

Türkiye’de en büyük metal yatırımları ise başta otomotiv sektörü olmak üzere, ağır makine sanayilerince yapılmaktadır. Daha sonrasında ise daha düşük bütçeli, küçük yatırımlar takip etmektedir. 

Yıllar ile gelişen teknolojiyle yerimiz nerede olur bilemiyoruz ancak tahminimizce yine Avrupa’da olan ilk 5’te kalmak başlıca hedeflerimizdendir. Bu hedefler için belirli çalışmalar ise yürütülmektedir.

Türkiye’nin ekonomisi, kullandığı para birimi ve üretimde çalıştırdığı işçi sayısından dolayı, üretim diğer Avrupa ülkelerinden daha düşük bütçeye denk gelmektedir. Bu ise dışa yönelik pazarlama payımızı artırmaktadır. Dışa yönelik pazar sayesinde ise geliştirdiğimiz pasta payı, bize teknoloji geliştirmemiz açısından pozitif etki yaratmaktadır.

Türkiye’nin son durumu hakkında yazıları, yapılan oturumlar ile yakın zamanda güncelleyebileceğiz. Blogumuzu takip ederek sizde en son sektör haberlerine ulaşabilirsiniz.

Bize metal konusunda sorularınızı iletmek için telefon ile ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaralarımız : 

+90 532 435 33 47  —-  +90 324 234 15 50 —– +90 324 234 99 27

Leave a Reply