info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Tornalama işlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tornalama işlemleri hakkında bilinmesi gerekenler , dairesel hareket yapan alet, dönerek başka bir parçaya şekil vermektedir. Yapılan işlem tornalama olarak geçmektedir. Farklı şekillerde tornalama işlemleri bulunmaktadır. Bunlar; konik tornalama, alın tornalama, delik delme, kanal açma, kesme, diş açma, rayba çekme, diş sarma, yay sarma, dış çap tornalama ve pah kırma gibi birçok işlemde yapılan çeşitleri bulunmaktadır.

tornalama Tornalama işlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dış çap tornalama ve alın tornalama en yaygın olarak kullanılan işlemlerdendir. Dış çap tornalama işlemlerinde, aletin silindirik parçası yardımıyla, parçanın tornalanması işlemidir. Tezgah üzerinde malzemenin yapısına göre, kesme hızı belirlenerek uygulanır. Alın tornalama işlemi de aynı şekilde sık kullanılan işlemlerden biridir. Burada da torna kalemi kullanılarak, işlem yapılacak parçanın merkezine uygulama yapılır. Tornalama işlemleri hakkında bilinmesi gerekenler ile birlikte birde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Tornalama işlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler / Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş tezgâhlarında çoğunlukla iş kazaları meydana gelebilmektedir. Özellikle tornalama tezgahında çalışan kişiler, iş güvenliği çerçevesinde çalışmaları gerekmektedir. Herhangi bir uzuvun kaybedilmesi, insanı derinden etkileyecek sorunlara neden olabilir. Bu yüzden iş güvenliğine dikkat edilmesi şarttır. Acele ve telaşlı olarak işlem yapılmamalıdır. Kişi giydiği kıyafette seçici olmalıdır.

Özellikle, dalgın, dikkatsiz ve düşünceli olarak işin başına geçilmemelidir. Hayati tehlikeye neden olabilecek sonçlar doğurabilmektedir. Bu gibi bireysel tedbirler alındıktan sonra, tezgahın başında teknik anlamda da tedbirler alınması gerekmektedir. Tezgah üzerinde kırık parçalar, uzun parçalar ve talaş gibi tozlar varsa çalışılacak alan iyice temizlenmelidir. Temizleme işlemi makine çalışıyorken yapılmamalıdır.

Daha çok bilgi sahibi olmak için bizi arayabilirsiniz.

+90 324 234 99 27

ADRESİMİZ:

Sanayi sitesi Siteler Mh. 159. Cd. G-32 blk. No: 15/A Akdeniz/ Mersin

Kardan Mili

 

Leave a Reply