info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Sert parça tornalama ,  yaygın olarak kullanılan işlemlerden biridir. 55-68 HRc aralığındaki çelik parça, sert parça tornalama olarak adlandırılmaktadır. Diğer tornalama işlemlerine göre daha kullanışlı ve ekonomiktir. Takım parçaları, uzun ömürlü ve düşük maliyetli parçalardan oluşur. Kenar keskinliği belirlemede ve işleme güvenirliği ile kullanışlı bir uygulamadır.

Parçaları sertleştirilmiş çelikten oluştuğu için dayanıklı bir üründür. Kullanım alanına bakıldığında, hafif ve orta darbeli işlemlerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Özellikle, otomotiv sektöründe sert parça tornalaması kullanımı, dişliler, rulman bilezikleri, direksiyon pinyonları, miller, pistonlar veya silindirleri işlemede hem zamandan hem ekonomik yönden tasarruf sağlamaktadır. Tezgâh üzerinde esnek kullanımı sayesinde diğer tornalama işlemlerine göre en fazla tercih edilen aletlerden biridir.

SERT-PARCA-TORNALAMA Sert Parça Tornalama

Sert Parça Tornalama Taşlama Arasındaki Farklar

Sertleştirilmiş malzeme işlenmesinde, sert parça tornalama işlemi en çok kullanılan yöntemlerdendir. Sert tornalama ve taşlama yöntemi tezgâhlarda kullanılsa da, sert tornalamak taşlamaya  göre daha az yer kaplamaktadır.

Tornalama işlemi bakımından taşlama torna ile karşılaştırıldığında, sert torna işleminin daha detaylı geometrik desen işleme kapasitesine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek sertlikteki yüzeylere şekil ve düzgünlük vermede en çok tercih edilen tornalamadır. Sert parça tornalama taşlamaya göre daha ekonomik ve hızlıdır. Otomotiv sektöründe daha uzun ömürlü parçalar oluşturulması adına, kullanımı giderek yaygınlaşan bir alandır. Hızlı ve sağlam üretim açısından sert parça tornalama kullanılmaktadır.

Sert parçaların tornalanması her ne kadar zorlu gibi görünse bile, günümüz teknolojisinde artık bu zorluklar aşılmıştır. Tornalama , taşlama ve diğer yazılar hakkında devamlı olarak içerikler paylaşmaktayız.

Daha çok bilgi sahibi olmak için bizi arayabilirsiniz.

+90 324 234 99 27

ADRESİMİZ:

Sanayi sitesi Siteler Mh. 159. Cd. G-32 blk. No: 15/A Akdeniz/ Mersin

Kardan Mili

 

Leave a Reply