info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Otomotiv sektöründe makine tasarım

Tüm sektörlerde farklı üretilen makineler, otomotiv sektöründe makine tasarımı gibi de ayrı bir sınıf içinde incelenmektedir. Bakıldığı zaman diğerlerinden farklı oluşu, ağır makine sınıfına girişinden başlamaktadır. Ağır makinelerin tonajlarının daha yüksek olması ise makine tasarım modelini değiştirmektedir.

Makinenin, üretim aşamasına kadar gerçekleşen işlemlerinin tümü tasarım olarak değerlendirilir. Makinenin ortaya çıkmasında ise öncelikle hayal ederek, taslaklar yüzeysel olarak çizerek belirlenir. Daha sonra makinenin parçaları birleştirilerek, çalışma aşaması kontrol edilir. Boyutlandırma ve çizme aşamasından sonra da numune olarak uygulanmaya başlanır. Makinenin üretim kısmına kadar geçen bu aşamalar tasarım olarak değerlendirilir. Makine tasarımında bazı kurallar bulunmaktadır. Hazır standart parçalı ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaynak işleminin uygulanabilir özelliğe sahip olan malzemeden yapılmış olması gerekir.

Otomotiv sektöründe kullanılan parçalara bakıldığında, çok parçalı bir sistemden oluştuğu görülebilmektedir. Bu parçaların birbirine kaynak yapılabilir şekilde basit tasarlanması, montaj ve birleştirme aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Kaynaklı parçaların sağlam olması konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

otomotiv Otomotiv Sektöründe Makine Tasarımı
Otomotiv sektöründe makine tasarım

Otomotiv Sektöründe Makine Tasarımı Aşamaları

Günümüzde otomotiv sektöründe tasarımlar, bilgisayarlardaki özel bazı yazılımlarla yapılmaktadır. Eskiz olarak çalışılan makine tasarımı, üç boyutlu programlara aktarılarak, burada parçaların birleştirilmesi ve işin estetik kısmı belirlenir. Sonrasında makinenin piyasası analiz edilerek, pazarı araştırılır. Makine tasarımı konusunda iyi bir gözlem gerekmektedir. İşin tasarım kısmı tek başına uygulamaya yeterli olmayacaktır. Teknik ve estetik kısmı ayrı olduğundan, ekip çalışması gereken bir konudur.

Ünlü markalara bakıldığında, öncelikle işin bilgisayar ortamında üç boyutlu programlarla tasarlandığı görülmektedir. Genellikle yurt dışında makine tasarımı sektörü daha fazla geliştiği için, kendini bu konuda geliştirmek isteyen kişiler, burada uzman kişilerden faydalanabilirler.

Daha çok bilgi sahibi olmak için bizi arayabilirsiniz.

+90 324 234 99 27

ADRESİMİZ:

Sanayi sitesi Siteler Mh. 159. Cd. G-32 blk. No: 15/A Akdeniz/ Mersin

Kardan Mili

Leave a Reply