info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Makine Üretimi ve güvenlik en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Önce iş güvenliği maddesiyle başlanan işlerin en başında makine sanayi yer almaktadır. Çünkü her yıl binlerde kişi uzuv kaybından can kaybına birçok kaza geçirmektedir.

Günümüzde iş kazalarının nedenlerine göre yüzdelik dağılımlara bakılığında, trafik kazaları, makine kullanımı, düşme veya devrilme gibi nedenler sayılabilir. Makine üretimi konusunda iş kazaları oranı %12 lik bir dilimi kapsamaktadır. İş kazaları nedenleri arasında ikinci sırada yer alan makine kullanımı sonucu ortaya çıkan kazalar konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

IMG-20170806-WA0002-1024x576 Makine Üretimi ve Güvenlik

Yeni makine üretiminde güvenlik parçalarının yanlış yerleştirilmesi veya güvenlik parçalarının dayanıklı olmaması sonucunda, kazalara sebebiyet verebilmektedir. Özelikle makine üretiminde güvenlik ön planda tutulmalıdır. Makine üretiminde bazı makine koruyucuları satın alınmadığı takdirde, güvenlik önlemi alınmayarak, kazaya davetiye çıkarılmaktadır. Günümüzde yeni makine tasarımlarında güvenlik tedbir parçaları üretilmektedir. Eski makinelerde güvenlik önlemleri bulunmadığından, birçok kazaya neden olabilmektedir.

Makine Üretimi Ve Güvenlik ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Özellikle makine üretiminde, parçaların düzenli bakımı yapılması gerekmektedir. Yetkisiz kişiler makine üretimi veya kullanımında yer almamaları gerekmektedir. Makine üreticisi, insan hayatını önemseyerek, üretim konusunda hassasiyet göstererek, kullanıcı talimatını kullanıcıya vermek zorundadır. Makinenin kullanılabilir olduğuna dair uygunluk belgesinin bulunması ve kullanıcıya verilmesi gerekmektedir. Makinenin kendine ait bir teknik dosyası bulunması ve 10 yıl kadar bir süre saklanması gerekmektedir.

Kullanıcı talimatı hazırlanırken yaygın kullanılan dillerde de talimat bilgisi verilmesi gerekmektedir. Makine kullanımının güvenliği konusunda sadece belgeler yeterli olmayacaktır. İşyerinde makinenin kullanımı denenerek gerekli kontrollerin yapılması doğru olacaktır. Makine kullanımında kurulum gerektiren işlemler bulunuyorsa, parçaların kurulumuna dair el kitabı hazırlanmalıdır.

Daha çok bilgi sahibi olmak için bizi arayabilirsiniz.

+90 324 234 99 27

ADRESİMİZ:

Sanayi sitesi Siteler Mh. 159. Cd. G-32 blk. No: 15/A Akdeniz/ Mersin

Kardan Mili

Leave a Reply