info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Dökme demir tornalama uygulaması sanıldığından daha zor ve zahmetli bir iştir.Dökme demir tornalama için tek bir uygulama işlemi yapılmamaktadır. Birden fazla uygulama işleminden geçeceği için, işin daha titiz ve kaliteli olarak yapılması gerekmektedir. Dökme demir tornalaması fren diskleri gibi toplu üretim parçalarında daha kullanışlı olarak uygulanmaktadır. Genellikle motor bileşenlerinde kullanımı tercih edilmektedir. Dökme demirler kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılmaktadır. Gri dökme demir; Motor bileşenleri için en sık kullanılan tornalamalardan biridir. Yüksek kalitede titreşim uygulaması sağlamaktadır.

demir_celik_dokum Dökme Demir Tornalama Uygulaması

Nodüler dökme demir, aracın egzoz borusu gibi sıcak bileşenlerde kullanım alanı yaygındır. Solucansı dökme demirler, adı üzerinde silimdir şeklindeki parçalara şekil veren uygulama yöntemidir. Aracın silindir ve fren parçalarında yüksek gerileme maruz kalması gereken durumlarda uygulanmaktadır. Aracın tekerlek ve dingil kısmında ise silikon alaşımlı tornalama işlemi uygulanmaktadır.

Dökme Demir Tornalamasının Özellikleri

Yeni bir araç tasarımı düşünüldüğünde, dökme demir tornalaması en yaygın olarak kullanılan işlemlerden biridir. Genel olarak bakıldığında araç parçaları çok fazla özellikte ve parçadan oluşmaktadır. Her parçanın kendine özel işlenme şekli ve şiddeti bulunmaktadır. Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, dökme demir tornalaması gibi birden fazla uygulama işlemi yapılan tornalama kullanılmalıdır.

Özellik ve kolay uygulanması bakımından motor bileşenlerine uygunluğu ile en çok tercih edilen tornalamalardan biridir. Günümüz otomotiv sektöründe daha kaliteli ve hızlı ürün çıkarmak amacıyla, kullanılan makine ve parçaların yüksek kalite ve hızda olmasına dikkat edilmektedir. Bu nedenle ise işlemler diğer tornamalara göre daha zahmetli ve daha zor gerçekleşmektedir.

Daha çok bilgi sahibi olmak için bizi arayabilirsiniz. Blogumuzu takip ettiğinizde daha fazla yazılarla bilgi sahibi olabilirsiniz.

+90 324 234 99 27

ADRESİMİZ:

Sanayi sitesi Siteler Mh. 159. Cd. G-32 blk. No: 15/A Akdeniz/ Mersin

Kardan Mili

 

Leave a Reply