info@liderbalans.com (0324) 234 15 50
info@liderbalans.com (0324) 234 15 50

Dış faktörlerin Mersin sektörüne etkisi bir hayli fazladır. Çünkü Mersin, Türkiye’nin özellikle yerli pazarda açılmasında oldukça farklı bir popüleritesi vardır. Özellikle sanayi sektöründe bu gelişimi takdire şayan. Sanayi sektöründe kimse Mersin’in büyüklüğünü gözardı edemez.

Dış Faktörlerin Mersin Sektörüne Etkisi

İklim

İklim elbette öncelikle belirtilmesi gereken etken. Mersin’in ayrıca bir popülerliği varsa, kumu, yazı ve güneş ile birlikte nemidir. Yaz aylarında dışarıdan fazlasıyla ziyaret edilen Mersin, birçok sektörü etkilemektedir. Bunun etkisi tabii ki olumlu yöndedir.

iklim-min Dış Faktörlerin Mersin Sektörüne Etkisi
Dış Faktörlerin Mersin Sektörüne Etkisi

Döviz Etkisi

Döviz, her sektörü etkilediği üzere yine Mersin’de sektörleri etkilemektedir. Sektörde bu etkiyi atlatmak için farklı yöntemler bulunsa bile dövizin olumsuzluğu tamamen atlatılamıyor. Bunun için dövizi iyi takip ederek en iyi şekilde stoklama yapmak gerekmektedir.

Zamlar ve Ekonomideki İşletmeci Etkileri

Asgari ücretin yükseltilmesi ile birlikte her ne kadar kar gibi görünse bile, işçi ücretlerini ödeyemeyen bazı şirketler işçi çıkartmak zorunda kalabiliyor. Bu ise yine sektörü olumsuz etkileyebiliyor.

Dış Ülkelerle İlişkiler

Aslında alakasız gibi görülen bu madde, oldukça değişik bir etkiye sahiptir. Örneğin üretimini yaptığımız domatesin satışı Rusya’ya açılmadı. Bu nedenle iç pazardaki domates fiyatı azaldı. Bu şekilde düşünüldüğü zaman makine sektöründe satın aldığımız ülkeler ile ilişkiler kötü gittiği zaman başka ülkelerden daha yüksek miktara alma gibi maddeler ortaya çıkabilir. Bu yüzden dış ülkeler ile ilişkiler çok ama çok önemli bir etkendir.

Tüketici Davranışları ve Medya

Tüketiciler medya ile iç içe yaşamaktadır. İç içe yaşadığı gibi bir kötüleme ile başlayan satışlar etkilenebilmektedir. Örneğin, Televizyondan alınan orijinal bal ile bal satışları patlama yaşamıştı. Daha sonrasında ise ” 5 Kavanoz 100 lira” şeklinde satışlar yapıldı. Ancak ilk alınan ürünler ile diğer ürünler arasında farklar görüldü. Şimdi ise orijinal bal satan televizyon pazarlamacısı, 5 kavanoz sahte bal satan ile aynı muameleyi görüp, satış yapması engelleniyor.

Tüketici davranışları bu nedenle çok önemlidir.

Daha çok bilgi için sitemizden haberlerimizi takip edebilirsiniz.

Leave a Reply